Харків щодня й щоночі зазнає підлих російських ударів. Робимо все, щоб дати місту більше захисту.

Дата: 08.04.2024 18:05

Партнери можуть допомогти з ППО, можуть допомогти з тиском на Росію. І я дякую всім, хто вже допомагає. Дякую кожному й кожній, хто в Харкові береже життя та робить усе залежне від нього особисто, щоб місто пережило цей складний час.

І кожна українська громада, яка зараз допомагає Харкову, усі міста, які пліч-о-пліч із Харковом, кожен наш воїн, який захищає Харківщину, – усі бережуть Україну.

____

Kharkiv. Every day and night, the city is subjected to heinous Russian attacks. We are making every effort to provide better protection for it.

Our partners can assist with air defense and exerting pressure on Russia. And I thank everyone who is already assisting. I thank everyone in Kharkiv who saves lives and does everything they can to support the city during this difficult time.

Every Ukrainian community that is now assisting Kharkiv, every city that is standing alongside Kharkiv, and every warrior who is defending the Kharkiv region are all protecting Ukraine.

Photo: Suspilne Kharkiv, Yakiv Liashenko, Kharkiv Regional Military Administration, National Police of Ukraine, Mykyta Olkhovskyi, State Emergency Service of Ukraine, Ivan Samoilov.