Володимир Зеленський:"Фінляндія стала вже восьмою державою, з якою Україна підписала безпекову угоду. Маємо комплексний, системний документ, який закріплює співпрацю України і Фінляндії на 10 років в усіх принципово важливих сферах."

Дата: 05.04.2024 12:10

Оборонна й фінансова допомога, інвестиції, співпраця для відновлення України, підтримка нашого руху в Євросоюз і НАТО та санкцій проти Росії.

Дякую Фінляндії за практичні кроки для нашого захисту – захисту наших людей. Дуже важливо, щоб Путін бачив: світ не боїться, не розʼєднується та спільно захищає життя."

🇺🇦🇫🇮

____

Finland is the eighth country with which Ukraine has signed a security agreement. We have a comprehensive, systematic document that enshrines cooperation between Ukraine and Finland for ten years in all areas of fundamental importance.

Defense and financial assistance, investments, cooperation for Ukraine's recovery, support for our accession to the EU and NATO, and sanctions against Russia.

I am grateful to Finland for its practical steps toward our defense and protection of our people. It is very important to make Putin see that the world is not afraid, stays united and defends life collectively.