Володимир Зеленський:"Сьогодні, у професійний день Служби безпеки України, час усій нашій державі подякувати всім воїнам СБУ."

Дата: 25.03.2024 16:36

Володимир Зеленський:"Сьогодні, у професійний день Служби безпеки України, час усій нашій державі подякувати всім воїнам СБУ. За незмінну силу, яку вони проявляють у боях від перших днів повномасштабної війни. Дякую за далекобійність і влучність наших дронів – і тих, що діють у небі, і тих, що діють у морі. Дякую за уважність у захисті нашої держави та людей від зла колаборантів, навідників ворога та інших зрадників України.

Це надзвичайно вагомий елемент захисту нашого життя – те, як Служба безпеки України знищує можливості Росії зсередини підривати наше життя. Ми цінуємо також і те, що Служба безпеки України працює для розслідування російських злочинів війни. Коли такі розслідування ефективні, справедливість для України та українців стає ближчою."

🇺🇦🇺🇦🇺🇦

____

Today, on Security Service of Ukraine Day, it is time for our entire country to thank all SSU warriors for the unwavering strength they have been showing since the first days of full-scale war. We thank them for their long-range capabilities and precision of our drones – both aerial and naval ones. We thank them for their diligence in protecting our state and people from the evil of collaborators, spotters, and other enemies of Ukraine.

The way the Security Service of Ukraine undermines Russia's ability to harm us from within is an extremely important element in the protection of our lives. We also appreciate the fact that the Security Service of Ukraine is working to investigate Russian war crimes. When such investigations are effective, justice for Ukraine and Ukrainians becomes closer.