Володимир Зеленський :"День Служби безпеки України. Ми дякуємо всім воїнам СБУ. Пишаємося далекобійністю СБУ. Розраховуємо на міцність спецпризначенців СБУ на фронті.

Дата: 25.03.2024 11:10

Спираємось на силу СБУ в захисті від операцій ворога проти внутрішньої єдності України. І віримо – віримо, що ефективність СБУ як одного з ключових елементів наших Сил оборони та безпеки України обовʼязково наблизить нашу спільну перемогу.

Дякую всім працівникам СБУ, які ефективні заради України! І хай буде світлою памʼять усіх воїнів Служби безпеки України, які віддали свої життя під час захисту нашої держави та людей!"

🇺🇦🇺🇦🇺🇦

____

Today is Security Service of Ukraine Day. We thank all of its warriors. We are proud of its long-range capabilities. We rely on the fortitude of its special forces on the front lines.

The SSU's strength also aids in countering enemy operations against Ukraine's internal unity. And we are confident that the SSU's effectiveness as a key component of our Defense and Security Forces will bring our shared victory closer.

I am grateful to all SSU employees who work tirelessly for Ukraine. May the memory of all SSU warriors who sacrificed their lives to defend our state and people be blessed.