Володимир Зеленський :"Кожен зараз має памʼятати: фронт у нас один, і його витягують на собі наші воїни."

Дата: 05.03.2024 16:14

Володимир Зеленський :"Кожен зараз має памʼятати: фронт у нас один, і його витягують на собі наші воїни. Але щоб фронт був ефективним, повинна бути ефективною та сильною вся Україна – кожен, хто працює заради нашої держави і людей. Дякую всім, хто додає свою особисту силу силі всієї України!"

____

Everyone in Ukraine must remember that there is only one front, and our warriors are bearing the brunt of it. However, for the frontline to be effective, all of Ukraine must be effective and strong, including everyone who works for our country and people. I thank everyone who contributes their personal strength to the overall strength of Ukraine.

Photo: Ukrainian Air Force, 22nd separate mechanized brigade, Anton Sheveliov, 12th Special Purpose Brigade "Azov" of the National Guard of Ukraine, Roman Chop, 56th separate motorized infantry brigade of Mariupol, 37th separate marine brigade, 1st separate tank brigade of Siversk.