Володимир Зеленський:"Нідерланди вже надають нам вагому підтримку для захисту неба – у зміцненні нашої ППО, і у наближенні того моменту, коли в українському небі зʼявляться перші українські F-16."

Дата: 01.03.2024 20:01

Володимир Зеленський:"Нідерланди вже надають нам вагому підтримку для захисту неба – у зміцненні нашої ППО, і у наближенні того моменту, коли в українському небі зʼявляться перші українські F-16. І маємо зробити ще значно більше – всі партнери разом – щоб дати надійний захист нашим містам і громадам.

Окремо дякую за принципову й сильну позицію щодо необхідності створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії та щодо повного відновлення справедливості. Кожен воєнний злочин росіян та сам первинний злочин агресії Росії – повинні отримати законні та справедливі вироки. Це важливо і для тих, хто постраждав через російські дії, хто втратив рідних, а також і для недопущення повторення агресії. Впевнений, що ми можемо зробити все, щоб такі справедливі вироки прозвучали в ГаАзі."

🇺🇦🇳🇱

____

The Netherlands is already providing significant support to Ukraine in order to defend our skies by strengthening our air defense and bringing closer the day when the first Ukrainian F-16s appear in Ukrainian skies. And we have to do much more—all partners together—to provide reliable protection for our cities and communities.

I particularly appreciate the Netherlands' principled and firm stance on the need for a Special Tribunal for the Crime of Aggression Against Ukraine and the full restoration of justice.

Every war crime committed by the Russians, including the primary crime of Russian aggression, must result in legal and fair sentences. This is critical for those who have lost loved ones as a result of Russia's actions and for preventing future aggression.

I am confident that we can do everything to ensure that such just verdicts are delivered in The Hague.

🇺🇦🇳🇱