Володимир Зеленський :"З початку повномасштабного російського вторгнення в Харкові зруйновано понад 20 тисяч будівель."

Дата: 01.03.2024 17:12

Володимир Зеленський :"З початку повномасштабного російського вторгнення в Харкові зруйновано понад 20 тисяч будівель. Школи, університети, житлові будинки, дитячі садочки та церкви. Місто понівечене російськими обстрілами, але точно нескорене. Ми працюємо з партнерами, щоб дати більше захисту людям, місту та регіону.

З Прем’єр-міністром Нідерландів Mark Rutte оглянули будівлі, пошкоджені внаслідок російських обстрілів Харкова, та вшанували пам’ять дітей, які загинули через агресію Росії.

Пізніше відвідали українських захисників, які проходять лікування після поранень. Дякуємо за службу, за те, що ви робите. Пишаємося вами. Одужуйте якнайшвидше! Дякуємо нашим медичним працівникам за велику роботу – ви рятуєте наших бійців!

Також побували в метрошколі. Тут у спеціально облаштованих класах на станції метро «Університет» навчається 858 учнів із 40 класів. Попри всі непрості обставини діти продовжують здобувати освіту.

Дякую вчителям за те, що даєте знання нашим дітям! Дякую нашим дітям за те, що продовжуєте мріяти та вірите в Україну!"

____

Since the beginning of the full-scale Russian invasion, more than 20,000 buildings have been destroyed in Kharkiv. Schools, universities, residential houses, kindergartens, and churches. Russian shelling has inflicted devastation upon the city, but Kharkiv remains invincible. We are working with partners to bring more protection to the people, the city, and the region.

Together with Dutch Prime Minister Mark Rutte, we saw the buildings damaged by Russian shelling of Kharkiv and honored the memory of children killed by Russian aggression.

Later, we paid a visit to wounded Ukrainian defenders undergoing treatment. Thank you for your service and what you do. We are proud of you. I wish you speedy recovery. We are also grateful to our medical staff for their outstanding work in saving our warriors!

We also visited a subway school. In specially equipped classrooms at the "Universytet" subway station, 858 schoolchildren from 40 classes continue their education despite the difficult circumstances.

I am grateful to the teachers for giving knowledge to our children! I also thank our children for continuing to dream and believe in Ukraine!