Дата: 26.02.2024 14:57

Володимир Зеленський :"Під час форуму «Зроблено в Україні» оголосив про старт нашої нової економічної платформи, а отже, нової економічної політики. Ми вже зробили значні речі для модернізації та спрощення роботи державних інституцій, щоб інституції сприяли ефективності нашої економіки. Зараз маємо додати ще інструментів.

Перше: платформа «Зроблено в Україні» має стати майданчиком для постійного прямого діалогу держави та підприємців.

Друге: ми повинні зробити все можливе, щоб якнайбільше українських підприємств змогли зберегти та масштабувати свою роботу. Я доручив Кабінету Міністрів України розробити кілька практичних кроків.

І третє: маємо узгодити абсолютно сучасний моральний договір між суспільством та бізнесом, між державою та бізнесом."

——

During the "Made in Ukraine" forum, I announced the launch of our new economic platform, and thus a new economic policy. We have already done significant things to modernize and simplify the work of state institutions, to make them contribute to the efficiency of our economy. Now we need to add more tools.

First, the "Made in Ukraine" platform should become a venue for continuous direct dialogue between the state and entrepreneurs.

Secondly, we must do everything possible to ensure that as many Ukrainian enterprises as possible can maintain and scale up their operations. I have instructed the Cabinet of Ministers of Ukraine to come up with several practical steps.

And third, we need to agree on an absolutely modern moral contract between society and business, between the state and business.