Дата: 23.02.2024 23:55

Володимир Зеленський :"Я впевнений, що світ ніколи не забуде Бучу та Маріуполь. Бо історії трагедій цієї війни будуть на мільйонах екранів, а отже, – у мільярдах сердець. Я впевнений, що людство не втратить поваги до героїзму наших людей. Кіно зробить цей героїзм легендарним і вчитиме, що кожен має зробити вибір у житті – етичний вибір. Вибір на користь життя і справедливості – на користь України. Я впевнений, ми збережемо наше єднання зі світом за будь-яких дезінформаційних штормів. Мистецтво буде на нашому боці.

Звернувся до учасників першого національного фестивалю фільмів, знятих під час російсько-української війни, Cinema for Victory."

——

I am confident that the world will never forget Bucha and Mariupol. The stories of the tragedies of this war will be on millions of screens, and therefore in billions of hearts. I am confident that humanity will not lose respect for the heroism of our people. Cinema will make this heroism legendary and teach that everyone must make a choice in life – an ethical choice, a choice in favor of life and justice – in favor of Ukraine. I am confident that we will preserve our unity with the world – despite any disinformation storms. Art will be on our side.

I addressed the participants of the first national festival of films shot during the Russian-Ukrainian war "Cinema for Victory."