Володимир Зеленський :"Провів нараду з урядом, військовими та ОПК, щоб дати нашим воїнам нову, сучасну зброю проти ворожих розвідувальних дронів."

Дата: 14.02.2024 18:13

«Орлан» або ZALA над лінією фронту – це очі для російської артилерії та ударних БПЛА.

В Україні є рішення, як їх осліпити. Треба впроваджувати системний підхід, від ідентифікації до ефективного застосування РЕБ і засобів враження.

Дав доручення створити комплексну систему, яка поєднала б армію та промисловість. Щоб виробники точно знали потреби фронту, а армія – виробничі можливості по всіх регіонах.

Фронт потребує швидкої реакції на виклики та загрози. Ми повинні робити все, щоб захистити найголовніше, що в нас є на полі бою, – життя наших воїнів."

____

Today, I held a meeting with the government, military, and defense industry representatives to provide our warriors with new, modern weapons to combat enemy reconnaissance drones.

Above the front lines, "Orlan" or ZALA serve as the eyes for Russian artillery and combat drones.

Ukraine has a solution for blinding them. We need to take a systemic approach, from identification to the effective use of electronic warfare and means of destruction.

I gave orders to set up a comprehensive system linking the army and industry. Manufacturers must clearly understand the needs of the frontline, while the army should know production capabilities in all regions.

The frontline requires a rapid response to challenges and threats. We make every effort to protect what is most important on the battlefield: our warriors' lives