Володимир Зеленський :"Щоденна самовіддана праця наших медиків, щоденний порятунок життів попри все."

Дата: 13.02.2024 13:57

Володимир Зеленський :"Щоденна самовіддана праця наших медиків, щоденний порятунок життів попри все. Це ще одна важлива складова нашої української сили та стійкості. Дякую українським бойовим медикам, усім лікарям, медичним сестричкам і братам, які самовіддано працюють заради наших людей та України!"

——

Our medics work selflessly every day, saving lives against all odds. This is another important component of our Ukrainian strength and resilience. I am grateful to the Ukrainian combat medics, all doctors and nurses who tirelessly work for the sake of our people and Ukraine!

Photo: David Guttenfelder, Julia Kochetova, 93rd Kholodnyi Yar separate mechanized brigade, 53rd separate mechanized brigade, Alex Babenko, Nicole Tung, First Volunteer Mobile Hospital named after Mykola Pyrohov, Evgeniy Maloletka, Patryk Jaracz.