Володимир Зеленський :"Хоробрість, без якої Україна не змогла б вистояти. "

Дата: 12.02.2024 13:50

Володимир Зеленський :"Хоробрість, без якої Україна не змогла б вистояти. Сила, яка забезпечує Україні незалежність і власний шлях у цьому світі. Маємо бути вдячними кожному з наших воїнів – усім захисникам і захисницям, усім, хто зміцнює оборону й допомагає."

____

Without their courage, Ukraine could not have withstood. Their strength ensures Ukraine's independence and forges its own path in the world. We must be grateful to all of our warriors—all of those who defend and assist the defense.

Photo: Roman Pilipey, separate presidential brigade named after Hetman Bohdan Khmelnytsky, 45th separate artillery brigade, 116th separate mechanized brigade, 108th separate brigade of the Territorial Defense Forces of the Armed Forces of Ukraine, 110th separate mechanized brigade named after General-Corporal Marko Bezruchko, 92nd separate assault brigade named after Kish Ataman Ivan Sirko, 56th separate motorized infantry brigade of Mariupol.