Володимир Зеленський :"Наша стійкість зараз, знищення ворога зараз критично важливі."

Дата: 02.02.2024 19:20

Володимир Зеленський :"Наша стійкість зараз, знищення ворога зараз критично важливі. У Росії не має бути ілюзій, ніби їй щось вдасться. І я дякую кожному нашому воїну, усім в Україні, хто б’ється зараз, хто працює зараз, хто допомагає, щоб наш народ, наша держава могли виграти цей рік."

____

It is crucial now to remain resilient and continue destroying the enemy. Russia should be under no illusions that it can succeed. I thank every Ukrainian warrior and everyone who is fighting, working, and assisting so that our people and state can achieve victories this year.

Photo: 116th separate mechanized brigade, 22nd separate mechanized brigade, 93rd Kholodnyi Yar separate mechanized brigade, separate presidential brigade named after Hetman Bohdan Khmelnytskyi, 151st separate mechanized brigade, Roman Chop, Kostiantyn Liberov and Vlada Liberova, 28th separate mechanized brigade named after the Knights of the Winter Campaign.