Володимир Зеленський :"Сьогодні вдалося звільнити з російського полону ще 207 українців. 180 рядових і сержантів. 27 офіцерів."

Дата: 31.01.2024 17:15

Володимир Зеленський :"Зараз є хороша новина. Саме таких новин ми всі чекаємо. Сьогодні вдалося звільнити з російського полону ще 207 українців. 180 рядових і сержантів. 27 офіцерів. Майже половина – захисники Маріуполя. Воїни Збройних Сил, Нацгвардії, підрозділів Державної прикордонної служби та Національної поліції. 207 хлопців скоро будуть вдома, з рідними. 207 родин вже щасливі.

Ми дуже часто чули – в різні моменти, – що щось не вийде. Коли знаєш, що саме робити, все вдається. І навіть те, що комусь може здаватися неможливим. Україна вміє досягати свого!

Слава Україні!"

____

Good news. The one we have been waiting for. Today, we were able to free 207 more Ukrainians from Russian captivity. 180 privates and sergeants. 27 officers.

Almost half of them are Mariupol defenders. Armed Forces, National Guard, Border Guard, and National Police — 207 Ukrainians will soon be reunited with their loved ones. 207 happy families.

I am confident that the freed captives are already calling home to hear the most important words. I am glad our efforts are paying off. This was the 50th prisoner exchange since the full-scale war began. In total, 3035 Ukrainians have been returned. And we will make every effort to return each and every one. We have not forgotten about anyone.