Володимир Зеленський :"Україна як повноправний член НАТО зможе значно посилити потенціал Альянсу. Наша армія має безцінний досвід ведення війни проти Росії.

Дата: 30.01.2024 20:07

Сьогодні зустрівся з колишнім Генеральним секретарем НАТО, головою компанії Rasmussen Global Андерсом Фогом Расмуссеном.

Дякую за допомогу у створенні проєкту Київського безпекового договору, який ліг в основу Вільнюської декларації та передбачає серйозні безпекові зобовʼязання. Вже маємо перші результати."

——

As a full member of NATO, Ukraine will be able to significantly enhance the Alliance's potential. Our army has invaluable experience in defending against Russian aggression.

Today, I met with Anders Fogh Rasmussen, the Rasmussen Global Chairman and NATO Secretary General from 2009 to 2014.

I thanked him for his assistance in drafting the Kyiv Security Compact, which served as the foundation for the G7 Vilnius Declaration and envisioned significant security commitments. We have already achieved the first results on this path.