Інтерв'ю німецькому телеканалу ARD – про відносини України та Німеччини, важливість продовження підтримки з боку США та можливі наслідки для об’єднаної Європи.

Дата: 29.01.2024 10:53

Володимир Зеленський :"Треба вірити в народ, в Україну, у партнерів. Вірити в мир. Не допустити зруйнування України, знищення нашої нації. Не допустити глобальної міграції. Не допустити третьої світової війни.

——

We must believe in the people, in Ukraine, in partners. Believe in peace. Prevent the destruction of Ukraine. Prevent the destruction of our nation. Prevent global migration. Prevent World War III.

An interview with the German TV channel ARD – about the relations between Ukraine and Germany, the importance of continued US support and the potential consequences for the united Europe.