Володимир Зеленський :"Продовжуємо важливі двосторонні зустрічі на полях Всесвітнього економічного форуму в Давосі. Серед головного – Формула миру та її підтримка.

Дата: 16.01.2024 21:57

Люксембург 🇱🇺

З Прем’єр-міністром Люком Фріденом обговорили продовження співпраці, конфіскацію заморожених активів агресора. Цінуємо незмінну підтримку України.

Сінгапур 🇸🇬

Перша зустріч із Президентом країни Тарманом Шанмугаратнамом. Запросив долучитися до реалізації Формули миру. Україна зацікавлена в розвитку відносин із Сінгапуром й іншими країнами регіону.

Руанда 🇷🇼

Ще одна перша зустріч – із Президентом Полем Кагаме. Нещодавно Україна відкрила посольство в Руанді й зацікавлена в розвитку двосторонніх відносин. Ми готові стати постачальником сільськогосподарської продукції. Для нас важлива підтримка нашої держави країнами Африки."

——

We continue important bilateral meetings on the sidelines of the World Economic Forum in Davos. The main topic is the Peace Formula and its support.

Luxembourg 🇱🇺

With Prime Minister Luc Frieden we discussed further cooperation and confiscation of frozen assets of the aggressor. We appreciate the unwavering support for Ukraine.

Singapore 🇸🇬

The first meeting with President Tharman Shanmugaratnam. I invited Mr. President to join the implementation of the Peace Formula. Ukraine is interested in fostering relations with Singapore and other countries in the region.

Rwanda 🇷🇼

Another first meeting – with President Paul Kagame. Ukraine has recently opened an embassy in Rwanda and is interested in developing bilateral relations. We are ready to become a supplier of agricultural products. The support from the countries of the African region is important to us.