Дата: 16.01.2024 22:54

Володимир Зеленський ;"Під час зустрічі з Президентом Гани Наною Акуфо-Аддо відзначили перспективність створення логістичних хабів перевалки української аграрної продукції для країн Африки. Обговорили шляхи посилення відносин між нашими державами, а також з іншими країнами Африки.

Дякую за підтримку суверенітету й територіальної цілісності України, зокрема, на рівні рішень міжнародних організацій!"

🇺🇦🇬🇭

——

During the meeting with the President of Ghana Nana Addo Dankwa Akufo-Addo, we emphasized the potential for creating logistics hubs for transshipment of Ukrainian agricultural products to African countries. We discussed ways to enhance relations between our countries, as well as with other African countries.

Thank you for supporting the sovereignty and territorial integrity of Ukraine, in particular, at the level of decisions of international organizations.