Володимир Зеленський провів розмову з Прем’єр-міністром Бельгії Александром де Кроо Alexander De Croo.

Дата: 09.01.2024 21:35

Привітав Бельгію із початком головування в Раді ЄС. Дякую за те, що підтримка України та міжнародного права є одним із пріоритетів бельгійського головування.

Цінуємо грудневе рішення Європейської ради щодо початку переговорів про вступ України та сподіваємося, що за підтримки Бельгії наша держава суттєво просунеться у виконанні подальших формальних кроків на цьому шляху.

Розповів про нещодавні російські повітряні удари та подальшу потребу у зміцненні української системи ППО. Поспілкувалися про двосторонню безпекову співпрацю, а також координацію європейської оборонної допомоги.

Обговорили важливість розблокування європейської фінансової допомоги обсягом 50 млрд євро, а також питання реалізації Української формули миру.

🇺🇦🇧🇪

____

I spoke with Prime Minister Alexander De Croo to congratulate Belgium on assuming the Presidency of the Council of the EU. I appreciate that support for Ukraine and international law is among its priorities.

We appreciate the December decision to open Ukraine's EU accession talks, and we anticipate that with Belgium's support, our country will make significant progress toward implementing further formal steps on this path.

I informed Prime Minister De Croo of Russia's massive air strikes and our continued need to strengthen Ukraine's air shield. We discussed our bilateral defense cooperation as well as the coordination of European defense assistance.

We also discussed the importance of approving 50 billion euros in EU financial assistance, as well as the continued implementation of Ukraine's Peace Formula.