Дата: 09.01.2024 20:58

Володимир Зеленський поспілкувався з Президентом Польщі Анджеєм Дудою Andrzej Duda. Подякував за непохитну підтримку нашої країни на шляху до вступу в ЄС і НАТО.

Обговорили забезпечення фінансової та політичної підтримки України з боку Євросоюзу. Крім того, обмінялися думками в контексті наближення Вашингтонського саміту НАТО та очікуваних рішень Альянсу.

Я та Анджей переконані, що взаємодія України та Польщі є важливим елементом спільного європейського дому. Майбутнє України та Польщі – у єдності, взаємній підтримці та взаємовигідній співпраці.

Одна з ключових тем розмови – взаємодія в безпековій сфері з акцентом на ключових потребах Сил оборони України.

Окремо обговорили питання щодо приєднання Польщі до Спільної декларації лідерів «Групи семи» про надання Україні безпекових гарантій.

🇺🇦🇵🇱

____

I spoke with President of Poland Andrzej Duda to thank him for the unwavering support of our country on its path to EU and NATO membership.

We discussed ways to ensure the EU's continued financial and political support for Ukraine and exchanged views on the upcoming NATO Summit in Washington and its expected decisions.

Andrzej and I are convinced that cooperation between Ukraine and Poland is an important element of our common European home. The future of Ukraine and Poland lies in unity, mutual support, and mutually beneficial cooperation.

We paid special attention to our cooperation in the defense sector with a focus on Ukraine's key defense needs.

We also discussed the possibility of Poland's accession to the G7 Vilnius Declaration on security guarantees for Ukraine.

🇺🇦🇵🇱