Володимир Зеленський:"Знову Запоріжжя.Знову нещадні удари по мирних людях"

Дата: 09.10.2022 10:16

Володимир Зеленський:

Знову Запоріжжя. Знову нещадні удари по мирних людях. У житлові будинки, просто посеред ночі. Уже зараз відомо про 12 загиблих. 49 постраждалих у лікарні, із них 6 дітей.

Абсолютна підлість. Абсолютне зло.
Нелюди і терористи. Від того, хто віддав цей наказ, і до всіх, хто цей наказ виконав. Вони відповідатимуть. Обов’язково. Перед законом і перед людьми.
____

Zaporizhzhia again. Merciless strikes on peaceful people again. On residential buildings, just in the middle of the night. It is already known about 12 dead. 49 victims are in the hospital, including 6 children.

Absolute meanness. Absolute evil. Savages and terrorists. From the one who gave this order to everyone who fulfilled this order. They will bear responsibility. For sure. Before the law and before people.