Володимир Зеленський:"Харків.Салтівка."

Дата: 26.09.2022 13:39

Володимир Зеленський:

Харків. Салтівка. Великий і мирний спальний район. Був таким, поки не прийшла Росія. Але жодна ракета не наблизить державу-терориста до її мети. Підкорення України не станеться. Натомість кожна ракета наближає Росію до більшої міжнародної ізоляції, до більшої економічної деградації та до ще чіткішого історичного засудження.

——

Kharkiv. Saltivka. A large and peaceful residential area. It was like that until Russia came. But no missile will bring the terrorist state closer to its goal. The subjugation of Ukraine will not happen. Instead, each missile brings Russia closer to greater international isolation, greater economic degradation, and even clearer historical condemnation.