Візит Президента Туреччини до України

Дата: 18.08.2022 18:20

Візит Президента Туреччини до України – вагомий меседж підтримки з боку такої потужної країни. Під час зустрічі у Львові обговорили з Recep Tayyip Erdo?an можливість удосконалення зернової ініціативи, ситуацію навколо Запорізької АЕС та ядерний шантаж з боку окупантів, масштабну крадіжку Росією зерна на тимчасово окупованій території України. Також торкнулися питань оборонної взаємодії.

Впевнений, подальше розширення співпраці між Україною і Туреччиною посилить обидві сторони.

——

The visit of the President of Türkiye to Ukraine is a powerful message of support from such a powerful country. During the meeting in Lviv, we discussed with Recep Tayyip Erdo?an the possibility of improving the grain initiative, the situation around the Zaporizhzhia NPP and the nuclear blackmail of the occupiers, Russia's large-scale theft of grain in the temporarily occupied territory of Ukraine. Issues of defense cooperation were also touched upon.

I am sure that the further expansion of cooperation between Ukraine and Türkiye will strengthen both sides.