29 травня - роковини загибелі генерал-майора Сергія Кульчицького та екіпажу військового гелікоптеру Мі-8 поблизу Слов'янська

Дата: 29.05.2022 12:10

29 травня – роковини загибелі генерал-майора Сергія Кульчицького та екіпажу військового гелікоптера Мі-8 поблизу Слов’янська

29 травня 2014 року гелікоптер Мі-8МТ (борт «16») Національної гвардії України здійснював військове завдання в зоні бойових дій з проведення ротації особового складу та розвантаження харчових продуктів на 4-му блокпосту на горі Карачун (поблизу м. Слов’янськ). Близько 12:30 гелікоптер обстріляли з лісосмуги та підбили збройні формування рф. Екіпаж «Борту 16» боровся до останнього, намагаючись здійснити аварійну посадку. Проте, внаслідок падіння вибухнули баки з пальним. Трагедія забрала життя 12 захисників України. Старший лейтенант, штурман екіпажу Олександр Макеєнко залишився живим та у тяжкому стані був доправлений до лікарні міста Харкова.

Серед загиблих був генерал-майор Сергій Петрович Кульчицький – начальник управління бойової та спеціальної підготовки Головного управління Національної гвардії України. Він став першим за всю історію незалежності України генералом, який загинув під час виконання службових обов'язків. Кульчицький  був бойовим офіцером, навесні 2014 року брав активну участь у створенні першого добровольчого підрозділу сформованого з активістів Самооборони Євромайдану — 1-го резервного батальйону НГУ.

Указом Президента України від 20 червня 2014 року № 544/2014 «Про присвоєння С. Кульчицькому звання Герой України», за виняткові військові заслуги перед Українською державою, героїзм і самопожертву, виявлені у захисті державного суверенітету України, генерал-майору Сергію Петровичу Кульчицькому присвоєно звання Герой України з удостоєнням ордена «Золота Зірка» (посмертно).

Указом Президента України від 20 червня 2014 року №543/2014 «Про відзначення державними нагородами України», за особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі та незламність духу, було нагороджено орденом «За мужність» І ступеня:

Петра Васильовича Безпалька (посмертно) - старшого лейтенанта міліції, заступника командира взводу

Валентина Васильовича Білошкурського (посмертно) – прапорщика, інструктора-кулеметника взводу вогневої підтримки військової частини 3028

Сергія Івановича Бульдовича (посмертно) – полковника, заступника командира військової частини 2269 з льотної підготовки, командира екіпажу МІ-8

Сергія Миколайовича Кравченка (посмертно) – капітана, старшого бортового техніка-інструктора ескадрильї військової частини 2269

Віталія Івановича Куриловича (посмертно) – майора, начальника групи бойової підготовки військової частини 3024

Володимира Васильовича Лисенчука (посмертно) - прапорщика міліції

Віктора Володимировича Ліпського (посмертно) – прапорщика, інструктора-кулеметника взводу вогневої підтримки військової частини 3028

Петра Володимировича Остап'юка (посмертно) - старшину міліції

Василя Васильовича Семанюка (посмертно) - старшого лейтенанта міліції, інспектора-чергового

Володимира Богдановича Шарабуряка (посмертно) - старшого прапорщика міліції, командира відділення

Віктора Петровича Яков'яка (посмертно) - старшого сержанта міліції

орденом «За мужність» III ступеня:

Макеєнка Олександра Миколайовича – капітана.

В цей день, 29 травня, щороку відзначається Міжнародний день миротворців ООН, коли весь світ вшановує і вітає людей, які оберігали мир у різних куточках планети. Серед загиблих 29 травня 2014 року на «Борту 16» був учасник миротворчої місії ООН у Косові Петро Безпалько. З квітня 2004 року по травень 2005 року він обіймав посаду патрульного Спеціального миротворчого підрозділу Міністерства внутрішніх справ України міжнародних поліцейських сил Місії ООН у справах Автономного Краю Косово (UNMIK). Під час виконання службових обов’язків у Косово дістав тяжку травму, після тривалого лікування повернувся до служби у спецпідрозділу МВС. Нагороджений медаллю ООН «На службі миру».