Званівська сільська територіальна громада

Донецька область, Бахмутський район

Інтернет видавництво КАРАЧУН інформує

Дата: 20.09.2019 08:33
Кількість переглядів: 752

 Село Званівку, що в Бахмутському районі, довго «сватали» в Сіверську об’єднану територіальну громаду. Певна логіка в такому об’єданні, звичайно, була: Званівка, як і інше крупне сусіднє село – Верхньокам’янське – розташоване буквально на околицях міста Сіверськ. Отож «територіальний аргумент» на користь входження до складу Сіверської ОТГ був залізний. Жителі Сіверська бачили явну вигоду від такого об’єднання: велика кількість родючої землі обіцяла сіверцям у майбутньому швидке досягнення головної мети – стати фінансово спроможною ОТГ.


   Гуртом і облдержадміністрацію легше переконувати

   Але й жителі сел Званівка та Верхньокам’янське теж не простаки! І також добре розуміли: земля, якщо на ній грамотно господарювати, «нагодує» швидше й ситніше, ніж невеличке місто, в якому до того ж проблем більше, ніж перспектив… Отож три роки тому жителі Званівки та ще кількох навколишніх сіл проявили характер – «перекреслили» затверджений в облдержадміністрації «Перспективний план» створення ОТГ. Довго «воювали» з тодішньою обласною владою за право створити власну ОТГ. Врешті-решт довели таки керівництву облдержадміністрації свою правоту. 

   В результаті восени 2017 року народилася Званівська об’єднана територіальна громада, до складу якої увійшли шість сіл. Адміністративним центром новоствореної ОТГ стала Званівка – село найбільше з проміж інших, з цікавою історією, і головне – перспективне. Втім, перспективи після об’єднання з’явилися і в інших селах цієї громади.

   Цими днями журналіст інтернет-видання «Карачун» побував у Званівській ОТГ в рамках прес-туру, який був організований Донецьким регіональним відділенням Асоціації міст України. 

   Званівці шанують український прапор

   Перше, що одразу кидається в око у Званівці – велика кількість українських прапорів на будинках жителів села.
Прапор на адміністративних будинках – картина звична. І навіть прапор на височенній трубі котельної у центрі Званівки – теж не дуже дивує. Як і український прапор на будинку «головної сепаратистки» Донбасу – Нелі Штепи: можливо, це такий собі показовий патріотизм Нелі Ігоревни… А от велика кількість прапорів на будинках пересічних жителів села (у звичайний день, не на державне свято) дійсно викликає повагу. 

   У Званівці – як у … Фінляндії! 

   … Під’їжджаємо до центру села. Милує око місцева школа: сучасна будівля, велике подвір’я і … чисельна група школярів, які перед шкільним ганком витанцьовують щось сучасне та ритмічне. Гучна музика, радісні обличчя дітвори…

   - Ви що, так щодня – в танцях відпочиваєте на перервах?,- питаю у школярів.

   - Ні, це у нас зараз проходить «Олімпійський» тиждень. Але це не танці, а ритмічна гімнастика.

   Мимоволі звертаю увагу на велику кількість велосипедів, що припарковані біля ганку. Пригадую: подібні картинки спостерігав у Фінляндії. Знову радію за юних жителів Званівки: велосипедом до школи – і для здоров’я корисно, і (за такої чудової погоди) – реальна альтернатива «Шкільному автобусу»… 
 
   Не все і не одразу будувалося 

   Аж ось і «офіс президента Званівської ОТГ»: стара хата непрезентабельного вигляду… Стає сумно, бо саме сюди жителі громади звертаються з різними питаннями, отож це – «таке обличчя влади»? «А що ж тоді від інших установ чекати?»,- з’являється й така думка. 

   Але згодом згадую: Званівська ОТГ існує менше двох років, отож не може все відразу змінитися на краще. Та багато що тут уже змінилося!

   Молодіжний центр «FREEDOM» – гордість громади

   Центр Званівки. Сільський будинок культури. Але тепер вже – в минулому. Від будинку культури лишилася тільки вивіска на вході. Віднедавна тут працює молодіжний центр «FREEDOM». Щоправда, своїй теперішній назві відповідає лише перший поверх, де за гроші обласного та районного бюджетів виконано сучасний ремонт приміщення. До речі, саме тут розмістилися кілька кабінетів, в яких працюють спеціалісти Званівської ОТГ. Близький до завершення і ремонт зорового залу. 

   А от на другому поверсі, як то кажуть, «ще й кінь не валявся» – тут виконуватимуть ремонтні роботи пізніше: без грошей – який ремонт... 
 
   Голова Званівської ОТГ Олександр Білицький, який проводить «екскурсію» по молодіжному центру, не приховує своєї гордості: 
 
   - Ми створили у Званівці унікальний молодіжний Центр. Тут сільська молодь відпочиває змістовно, з користю використовує свій вільний час. Наш молодіжний Центр надає можливість молоді всебічно розвиватися. Тут проводяться тренінги, семінари, наради, круглі столи тощо. До речі, в ремонтних роботах зорового залу брали участь і жителі Званівки, а також працівники управлінського апарату нашої громади. Ось придбаємо нові крісла для глядачів, тоді й професійних артистів можна буде до нас запрошувати. 

   Реальні справи: реконструкція системи водопостачання

   Як і в кожній новоствореній ОТГ, перед керівництвом Званівської громади після перших виборів постало безліч проблем. Про подібні ситуації в народі кажуть: не знаємо, за що хапатися… Отож спершу взялися за ту проблему, яка «аж кричить»: реконструкцію системи водопостачання в селі Званівка. Зараз уже не віриться, що раніше (до створення ОТГ) село Званівка було забезпечене питною водою приблизно на 30 відсотків. Та й та подавалася з перебоями: постійні пориви зношених водопровідних труб псували нерви і здоров’я селян. Колодязі на подвір’ях проблему не вирішували через сумнівну якість води в них. Тому проблему водопостачання одразу визначили, як невідкладну. 
 
   Почали з виготовлення проектно-кошторисної документації. Затим проект подали до державного фонду регіонального розвитку. Проект переміг у конкурсі, і Званівська ОТГ отримала з державного бюджету 10 мільйонів гривень на реконструкцію системи водопостачання. 15 відсотків від цієї суми – співфінансування з місцевого бюджету. 

   За ці кошти було прокладено 16 километрів водопровідних труб. Отож кожен (!) житель Званівки за бажанням мав змогу підключитися до централізованого водопостачання. Причому – якісної питної води, адже вода подається з власної свердловини громади, її глибина майже 80 метрів. Процесом водопостачання займається комунальне підприємство «Господар» Званівської ОТГ. Вартість води на сьогодні – 25 гривень/куб (донедавна було 15 грн/куб).
На черзі – водопостачання ще в двох селах Званівської ОТГ: Верхньокам’янське і Переїзне.

   Не числом, а умінням! 
 
   Званівська ОТГ – одна з малочисельних громад Донеччини. Населення – 3303 людей. Управлінський апарат громади – 22 спеціалісти. Але штат заповнений не повністю: 6 посад наразі вакантні. Одна з причин традиційна для сільських ОТГ: нестача кваліфікованих спеціалістів. Інша – відсутність приміщення для продуктивної роботи спеціалістів. Проте вже є проектно-кошторисна документація на реконструкцію житлової будівлі, в якій буде працювати виконком ОТГ, а також розміститься Центр надання адміністративних послуг. Нині спеціалісти ОТГ беруть участь у різних конкурсах, аби отримати фінансування на виконання ремонтно-будівельних робіт по реконструкції будівлі. 

   А поки що в громаді працюють такі відділи: надання адміністративних послуг, освіти, земельний, внутрішньої та інформаційної політики, працює служба у справах дітей.

   Площа громади – 11,5 тисяч га. З них більше 10 тис. га. – землі сільськогосподарського призначення. На території Званівської ОТГ працюють 14 крупних фермерських господарств. Переважна більшість фермерів займаються рослинництвом. 
 
   - Що вам сьогодні заважає працювати більш динамічно?,- питаю у голови Званівської ОТГ Олександра Білицького.
 
   - Проблеми Званівської ОТГ характерні для багатьох об’єднаних територіальних громад. Це, передусім, недосконалість законодавства, що стосується обігу сільськогосподарської землі. Потребує змін і кодекс про адміністративні порушення. Приміром, ми маємо обмежені можливості впливати на тих громадян, які не хочуть укладати договори на вивезення сміття і продовжують вивозити сміття в лісопосадки, завдають шкоди екології. Ми хочемо навести на території громади порядок, але не завжди можемо це зробити, оскільки часто один закон суперечить іншому.

   - Як у вас складаються стосунки з керівництвом району? Не секрет, що раніше вони відчували себе великими начальниками… 

   - Інколи відголоски колишнього стилю керівництва ще відчуваємо. Але в Бахмутському районі, думаю, вже зрозуміли, що ми тепер – не підлеглі, а вільні. Нині нас «тримають біля району» тільки школи, які нам досі не передали. Це єдине, на що район ще може впливати. В усіх інших питаннях – ми партнери. 

   - Але ж на наради в район ще їздите?

   - Ні. Якщо якесь питання стосується нашої громади, то або запрошуємо керівництво району до нас, або самі їдемо в район і вирішуємо нагальні питання громади. 

   - Чи відчула Званівська ОТГ обіцяний урядом для новостворених ОТГ «пряник» у вигляді щедрого фінансування з держбюджету?

   - Перш за все, реформа децентралізації влади дала нам можливість напряму виходити на обласний і навіть міністерський рівень. Раніше ми могли працювати виключно тільки через районну ланку, що ускладнювало реалізацію деяких проектів. 

   Голову ОТГ доповнює начальник відділу фінансів, бухгалтерського обліку та звітності Званівської громади Оксана Прихідна:

   - Бюджет нашої громади у 2019 році становить близько 18 мільйонів гривень. З них власних доходів близько 7 мільйонів гривень. Решта – міжбюджетні трансферти з державного бюджету, медична, освітня субвенції, базова дотація. 

   Щодо власних доходів, то в поточному році 4 мільйони – податок з доходів фізичних осіб, близько півтора мільйони – єдиний податок. Суттєві надходження до бюджету громади дає єдиний податок сільгоспвиробників, плата за землю тощо. 

   - Чи були такі моменти, коли ви пошкодували, що вирішили утворити об’єднану територіальну громаду?, – питаю у групи жінок, яких зустрів біля молодіжного Центру.

   - Ні!,- майже в один голос відповідають вони.

   І радо посміхаються нам, міським журналістам. А ми з задоволенням виконуємо їхнє прохання про фото «на пам’ять». 

« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь